Policista zachránil zraněného cyklistu

Zdroj: tisková zpráva - 2. červenec 2016

Policista zachránil zraněného cyklistu

Sobotní závodní den se v Novém Městě na Morově obešel bez komplikaci

KRAJ VYSOČINA - Dnes pokračovalo oficiálními závody mužů do třiadvaceti let a žen kategorie Elite Mistrovství světa horských kol MTB, které probíhá ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě od středy 29. června do neděle 3. července. Ani v průběhu dnešního dne policisté nemuseli řešit žádné mimořádné události.

Policista pprap. Zdeněk Ludvík

Policisté v rámci bezpečnostního opatření v průběhu dnešního odpoledne přijali oznámení od jednoho z návštěvníků, že zřejmě někde kolem areálu arény ztratil peněženku. Peněženka se sice během odpoledne našla, ale chyběly v ní peníze. Muž tak svojí neopatrností přišel o téměř tři tisíce korun. Policisté případ zadokumentovali a šetří jej jako přestupek proti majetku.

Kolem půl páté kontrolovali policisté u obce Radňovice řidiče osobního vozidla BMW s rakouskou registrační značkou. Vozidlo řídil devatenáctiletý cizinec. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro řízení vozidla a poté u něho také provedli orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní. Muž policistům uvedl, že před několika dny užil kokain. Lékařské vyšetření spojenés odběrem tělních tekutin ale na místě odmítl. Policisté muži zakázali další jízdu, jeho protiprávní jednání zadokumentovali a věc odevzdají k vyřešení do správního řízení. Vzhledem k tomu, že se jednalo o cizince a existuje důvodné podezření, že by se mohl správnímu řízení v České republice vyhýbat, policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina rozhodli o uložení kauce ve výši 15 000 korun. Kauci uloženou řidič uhradil.

Policejní hlídky dnes dohlížely na veřejný pořádek a plynulost silničního provozu a v souvislosti s příjezdem velkého množství fanoušků na plynulé příjezdy a zaparkování vozidel na vyhrazená parkoviště. Příjezd fanoušků se obešel bez komplikací a na parkovacích plochách byla po celé odpoledne ještě volná místa, takže i ten, kdo přijel do Nového Města na Moravě až na odpolední závod, bez problémů zaparkoval. Stejně tak se bez jakýchkoliv problémů a kolizí obešel rozjezd návštěvníků po skončení odpoledního závodu žen. Na nejvíce frekventovaných křižovatkách při rozjezdu vozidel z parkovišť řídili provoz policisté.

Zraněnému cyklistovi pomohl policista

Mimořádnou profesionalitu prokázal v pátek 1. července policista z obvodního oddělení z Bystřice nad Pernštejnem. Svojí rychlou a pohotovou reakcí a poskytnutím neodkladné první pomoci pomohl k záchraně života mladého cyklisty, který při závodě v rámci doprovodného programu Birell MTB maratonu na trati upadl a těžce se zranil. Policista pprap. Zdeněk Ludvík byl v rámci bezpečnostního opatření právě v terénu na policejní čtyřkolce a na pád muže okamžitě zareagoval.

„Cyklista měl velmi ošklivý pád a zůstal na zemi ležet v bezvědomí a silně krvácel na hlavě. Situace na místě pádu byla nebezpečná, protože kolem projížděli další závodníci a mohlo hrozit riziko další kolize,“ popisoval první okamžiky policista a skromně dodal, že u zraněného muže zahájil nepřímou srdeční masáž do doby než muž nabyl vědomí. „To by udělal každý na mém místě,“ dodal policista, který na místo přivolal záchranáře. Ti třicetiletého muže převezli do nedaleké nemocnice, kde zůstal hospitalizován.

Krátce po jeho převozu do nemocnice se na policisty obrátila blízká příbuzná muže a uvedla, že zraněný muž měl mít v době, kdy nastupoval na start závodu na ruce velmi cenné hodinky, které ale postrádá. Policisté oznámení přijali a zadokumentovali a společně s pořadateli znovu důkladně prohledali místo, kde muž havaroval. Hodinky se jim zde podařilo nalézt. Policejní hlídka vyrozuměla mužovu příbuznou o nálezu hodinek a dohodla s ní způsob předání ztracených hodinek.

Do Nového Města na Moravě se vydejte včas

Zítra mistrovství světa horských kol v Novém Městě na Moravě končí a i zítra budou platit některá omezení v dopravě. Týkají se především Nového Města na Moravě a okolí Vysočina Arény. Zásadní dopravní omezení nastane na ulici Vlachovická v Novém Městě na Moravě, a to od křižovatky u nemocnice směrem k Vysočina Aréně, kde bude vjezd vozidel výrazně omezený a bude regulovaný pořadateli, proto je nutné dbát jejich pokynů. Provoz pouze jedním směrem pak bude veden na silnici vedoucí od Vysočina Arény směrem na obec Jiříkovice. Tato komunikace se zřejmě bude využívat také pro parkování vozidel, pokud nebudou postačovat vyhrazená parkoviště. Jednosměrný provoz bude po celou dobu mistrovství také na silnici od Vysočina Arény směrem na obec Vlachovice.

Apelujeme proto opakovaně na všechny motorizované návštěvníky, aby důsledně dbali pokynů pořadatelů a policistů. Všem řidičům doporučujeme naplánovat si příjezd do Nového Města na Moravě s dostatečným časovým předstihem. Velké množství návštěvníků, kteří budou na Novoměstsko přijíždět autobusy nebo osobními vozidly, výrazně sníží kapacitu a dopravní obslužnost komunikací ve srovnání s běžným obdobím. Stejně tak musí řidiči respektovat aktuální dopravní značení. Ze strany policistů bude při řešení protiprávních uplatňována nulová tolerance.

Stejně tak důležité je, aby návštěvníci sportovního klání důsledně dbali pokynů pořadatelů a policistů při parkování vozidel na vyhrazených plochách určených k parkování vozidel. Všechny návštěvníky, kteří budou vstupovat dovnitř Vysočina Arény upozorňujeme na zvýšená bezpečnostní opatření, se kterými bude souviset nutnost provedení pečlivých kontrol při jejich vstupu. Z tohoto důvodu je nutné počítat při vstupu se zdržením a je tedy důležité přicházet s dostatečným časovým předstihem a nenechávat příchod na poslední chvíli.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum