Vrtulník Bell 505 Jet Ranger X vykonal úspěšný první let

Firma Bell Helicopter, dceřiná společnost firmy Textron Inc. (burzovní index NYSE: TXT) dnes oznámila úspěšný první let vrtulníku Bell 505 Jet Ranger X™. První let proběhl ve výrobním závodě společnosti v Mirabel, v provincii Québec.

"Společnost Bell Helicopter byla průkopníkem na trhu krátkých a lehkých jednomístných strojů. Dnes, téměř o padesát let později, opět měníme způsob, jakým svět létá," řekl Matt Hasik, hlavní viceprezident komerčních programů ve společnosti Bell Helicopter. "Při prodeji stroje Bell 505 jsme zaznamenali obrovskou odezvu trhu. Dnešní vzrušující let představuje další krok směrem k nabídce vysoce výkonného a vysoce kvalitního letadla, jaké naši zákazníci požadují.

Bell 505 Jet Ranger X.

Bell 505 byl navržen na základě rozsáhlého zadání, které poskytl poradní sbor Customer (CAC). Společnost Bell Helicopter představila vrtulník Jet Ranger X v únoru na výstavě Heli-Expo 2014. Dosud obdržela více než 240 předběžných smluv na nový model.

"Bell 505 dnes létá přesně tak, jak jsme předpokládali," řekl Yann Lavalle, starší zkušební pilot společnosti Bell Helicopter. "Jsem nadšený, že mohu být součástí historie dědictví Jet Ranger, protože je to letadlo, které definovalo trh před téměř 50 lety."

"Létal jsem s vrtulníkem Bell 505, prováděl jsem hodnocení ovladatelnosti při nízké rychlosti, a absolvoval jsem dvě kola v místním dopravním vzoru. Naše dnešní maximální rychlost byla 60 uzlů a celý let trval asi 30 minut," dodal Eric Emblin, starší zkušební pilot společnosti Bell Helicopter.

Konstrukce vrtulníku Jet Ranger X je odpovědí na požadavky zákazníků. Na první místo stavíme bezpečnost, výkon a dostupnost. Spojujeme osvědčené systémy s pokročilou technologií a elegantním, moderním designem. Vrtulník Bell 505 je vybaven kokpitem s vysokou viditelností a sadou integrovaných leteckých systémů Garmin G1000H, která poskytuje pilotům přehled důležitých letových informací. Nejnovější komerční vrtulník společnosti Bell je poháněn motorem Turbomeca Arrius 2R s ovládáním Full Authority Digital Engine Control (FADEC), které ještě více snižuje pracovní zátěž pilota. K dalším prvkům vylepšené bezpečnosti patří vysoká setrvačnost rotorového systému, která poskytuje špičkové možnosti autorotace.

Bell 505 Jet Ranger X je pětimístný turbínový vrtulník s jedním motorem, který je navržen tak, aby byl nejbezpečnějším a nejjednodušším letadlem ve své kategorii a aby současně zůstal cenově dostupný. Se svou rychlostí letu přes 125 uzlů, dosahem více než 360 námořních mil (667 km) a užitečným zatížením 1500 liber (725 kg) nabízí Bell 505 nejlepší výkon ve své třídě. Jet Ranger X je víceúčelový vrtulník, schopný plnit širokou škálu úkolů. Má zcela rovnou podlahu, zvětšený objem kabiny a mušlové dveře. Tím poskytuje zákazníkům flexibilní konfiguraci, požadovanou na dnešním trhu. Může podporovat širokou škálu provozních kategorií, včetně užitkového segmentu, firemních i soukromých vlastníků a výcvikových škol. Kombinaci schopností, výkonnostních charakteristik a hodnoty doplňuje špičkový zákaznický servis a podpora společnosti Bell Helicopter.

Jet Ranger X je jedním ze tří nových letadel, která společnost Bell Helicopter v současné době vyvíjí. Kromě toho společnost pracuje na vývoji vrtulníku Bell 525 Relentless, prvního komerčního vrtulníku se systémem fly-by-wire (elektronické vyrovnávání letadla) na světě a dále na vývoji vrtulníku Bell V-280 Valor se skládacím rotorem pro program americké armády a ministerstva obrany (Department of Defense, DoD) Future Vertical Lift (FVL).

O společnosti Bell Helicopter

Bell Helicopter, stoprocentní dceřiná společnost firmy Textron Inc., je špičkový výrobce komerčních a vojenských letadel s posádkou i bez posádky, s vertikálním zdvihem letadla a průkopník v odvětví revolučních letadel se třemi rotory. Společnost je uznávána po celém světě pro svůj špičkový zákaznický servis, inovace a vynikající kvalitu. Personál společnosti Bell obsluhuje letadla svých zákazníků ve více než 120 zemích světa.

O společnosti Textron Inc.

Textron Inc. je společnost, která působí ve více odvětvích. Pomocí své globální sítě podniků v oboru letectví, obrany, průmyslu a financí poskytuje svým zákazníkům inovativní řešení a služby. Společnost Textron je známá po celém světě svými silnými značkami, jako jsou například Bell Helicopter, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Greenlee a Textron Systems. Další informace najdete na stránkách www.textron.com.

Zdroj: Tisková zpráva.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | admin | registrace | podmínky | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum