Děláš to taky! - cyklistické přilby

„Děláš to taky!“ – bez přilby ani ránu….

Dětem a mladistvým do 18 let zákon nařizuje jezdit na kole s cyklistickou přilbou. V případě dospělých je to jen na jejich rozhodnutí. Bohužel, řada lidí si neuvědomuje rizika, která pád z kola pro jejich hlavu znamená. Jen loni zemřelo při nehodách 57 cyklistů, z toho 11 mělo při pádu na hlavě přilbu a 46!!! nikoliv. Dalších 433 se po pádu z kola těžce zranilo, z toho opět 70 % nemělo přilbu.

Přitom cyklisté bez přilby podstupují 19x větší riziko úmrtí než když přilbu mají. V případě pádu z kola je hlava a krk zasažena v 75 %. Právě příklad dospělých je zásadní při používání přileb dětmi. Poukazuje na to i úvodní videoklip nové kampaně BESIP „Děláš to taky!“

Pro porovnání:

Při rychlosti 15 km/h se pád z kola rovná pádu na beton z 1 metru.

Při rychlosti 25 km/h se pád z kola rovná pádu na beton z 2,5 metru.

Při rychlosti 50 km/h se pád z kola rovná pádu na beton z 10 metrů.

Díky používání přilby lze předejít 83% fraktur lebky, 53% zranění měkkých částí hlavy a 48% poškození mozku. Samozřejmě, že cyklistická přilba nemůže nikoho ochránit od pádu z kola, ale může výrazně omezit možnost vážného poranění mozku. A to tak, že rozloží úder, který jinak zasáhne lebku a mozek při srážce. V průběhu srážky se pěnová vložka přilby ocitne mezi objektem - auto, chodník, silnice a jezdcovou hlavou, jinými slovy proběhne samodestrukce v zájmu ochrany toho, co je uvnitř přilby. Cyklistické přilby tedy tlumí sílu při nárazu na překážku a rozdělují vystupující energii na větší plochu.

Pěna ve většině cyklistických přileb se již nevrátí k původnímu tvaru. Proto každá přilba, která prošla nárazem, by měla být vyměněna a ne použita opětovně, přestože se může jevit, že je v dobrém stavu. Taková přilba ztrácí bezpečnou ochranu pro svého uživatele. Okem neviditelné jemné trhlinky mohou při jejím dalším zatížení způsobit její prasknutí.

Zdroj: Besip a Ministerstvo dopravy

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum