Omnibus

Omnibus je v češtině označení pro nekolejové potahové vozidlo tažené koňmi a určené pro veřejnou hromadnou dopravu po stanovené trase podle jízdního řádu, předchůdce linkového autobusu. V některých jiných jazycích a zpočátku nakrátko i v češtině se označení přeneslo i na parní a motorové autobusy.

Omnibus před Národní galerií v Londýně.

Historie

Za první vozidlo typu omnibusu bývá označován koňmi tažený vůz pro 8 cestujících, který pod názvem „Carosse“ předvedl roku 1662 v Paříži Blaise Pascal.

V roce 1823 Stanislaus Baudry začal provozovat tento druh dopravy ve městě Nantes ve Francii. Konečná zastávka v centru města byla před obchodem s názvem Omnes Omnibus, v překladu z latiny všechno všem, což byla slovní hříčka, která zároveň označovala široký sortiment prodejny, ale zároveň obsahovala i jméno majitele, jímž byl M. Omnes. Druhou část názvu prodejny, slovo omnibus, převzal i dopravce Baudry jako obchodní název pro svou službu. Později se název zkrátil na bus.

Omnibus v Paříži na přelomu 18. a 19. století.

V roce 1847 se v Londýně objevil první patrový omnibus, tažený koňmi. Kolem roku 1830 začaly v Londýně, Paříži i Bruselu jezdit parní omnibusy. Tehdejší typy omnibusů dosahovaly rychlosti až 50 km/h.[2] První autobusy se spalovacím motorem se objevily v Německu mezi roky 1895 a 1897. Omnibusy s koňským potahem nevymizely hned, v Británii dosloužil poslední v Newmarketu v roce 1932.

V Praze první pokusy o zavedení omnibusu proběhly v letech 1829–1830 (omnibusy Jakuba Chocenského mezi Starým Městem a Malou Stranou) a v letech 1842–1843 (omnibusy Prokopa Wurma), s příchodem železnice do Prahy roku 1845 začaly jezdit hotelové omnibusy od nádraží, v 60. letech do roku 1875 prožily krátký rozmach a následně byly vytlačeny nejprve koněspřežnou a pak elektrickou tramvají, takže poslední omnibusy dojezdily roku 1904. Viz článek Omnibusová doprava v pražské aglomeraci.

Turistický omnibus v Antverpách v Belgii. Autor: Vitaly Volkov.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum