Karosa

Karosa a. s. byla česká firma, největší výrobce autobusů v zemi. Její závod se nacházel ve Vysokém Mýtě ve východních Čechách. V roce 2007 byla firma přejmenována na Iveco Czech Republic.

Budova podniku ve Vysokém Mýtě. Autor: Aktron.

Historie podniku

V roce 1896 založil Josef Sodomka ve Vysokém Mýtě továrnu na výrobu kočárů – První východočeskou výrobu kočárů Josefa Sodomky. V roce 1948 byla společnost znárodněna, protože vadilo jméno majitele v názvu, tak se název změnil podle pražské společnosti Oldřicha Uhlíka, také začleněné do národního podniku - Karosa. De facto se Karosa v této době stala jediným výrobcem autobusů v Česku (Československu), ostatní výrobci, jako např. Škoda nebo Praga jí nesměli konkurovat.

Karosa B 732. Autor: Harold.

Koncem 50. let se začaly v Karose vyrábět první z velmi známých, a také populárních modelů městských autobusů, jako např. 706 RTO (u tohoto modelu však jen karoserie), které byly oceněny na mnohých mezinárodních výstavách (např. EXPO v Bruselu v roce 1958). Následovaly pak jeho modifikace pro meziměstskou dopravu a dokonce i kloubová verze, která však zůstala jen u prototypu. Erťák vystřídala ŠM 11 v roce 1966, u které se uvažovalo i o modifikaci na trolejbus, a B 731 v roce 1981. Od roku 1972 firma používá dnešní továrnu, ta byla ale před nedávnem zmodernizována.

Karosa C 954. Autor: ŠJů.

Po roce 1989

V roce 1989, po pádu totality, se společensko-ekonomickým změnám musela přizpůsobit i koncepčně zaostalá Karosa. Její produkce, která dosahovala 3 400 vozů ročně, se snížila na pouhou tisícovku. Přesto se jí však podařilo získat zpět své jméno, hlavně díky zahraničnímu investorovi – francouzskému Renaultu. Musela být provedena modernizace výrobního podniku a zcela překonstruovány a zmodernizovány její vozy. Od roku 1999 je podnik součástí celoevropského holdingu Irisbus, který založil Renault s italskou firmou Iveco (Iveco převzalo celý Irisbus v roce 2003); Irisbus vlastnil 94 % akcií Karosy. 1. ledna 2007 byla firma Karosa přejmenována na Iveco Czech Republic.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum