Trucky na ledě

Kdo se proboří? Kdo dojede do cíle? Dokumentární seriál s prvky reality show.

Mrzne, řidiči jsou připraveni a adrenalinová jízda kamionů po zamrzlých jezerech Kanady může začít.

Filmaři doprovázejí řidiče kamionů, kteří musejí během dvou měsíců, kdy pořádně zamrznou řeky a jezera, navozit materiál a zásoby k severnímu polárnímu kruhu. Řidiči mezi sebou závodí, kdo bude nejvýkonnější. Hazard na pokraji smrti… Americký dokumentární seriál.

Poprvé se začal tento dokumentární seriál s prvky reality show vysílat v červnu 2007 na televizní stanici History Channel. Diváci s úžasem sledovali záběry filmařů, kteří doprovázeli řidiče kamionů na stovky kilometrů dlouhé cestě vedoucí severozápadním teritoriem Kanady až k severnímu polárnímu kruhu. Řidiči měli pouhé dva měsíce, kdy v této oblasti pořádně zamrznou jezera, aby přes ně mohli přejet, dorazit do zdejších dolů, přivézt horníkům materiál, zásoby a vybavení a odvézt tuny drahého nákladu. Podle přesně stanoveného itineráře a v šibeničním časovém limitu.

Teploty klesaly až 50 stupňů pod bod mrazu, všude byly hromady sněhu a často řádila vánice. Cesta skupinky odvážných řidičů se dá bez nadsázky nazvat pekelným výletem. Stokrát denně byli v ohrožení života, stokrát denně museli bleskurychle reagovat, aby vůbec mohli pokračovat. A ani jednou nepomyslet na to, co by se stalo, kdyby se s nimi probořil led. K umrznutí stačí minutový pobyt ve vodě...

V první sérii se k této riskantní cestě královstvím ledu odhodlali Hugh, Rick, Alex, Jay, T. J a Drew, řidiči, kteří mají pro strach uděláno. Legendou v této šestici je Alex Debogorski, otec jedenácti dětí, který má už sedm vnoučat. Normálně žije v Yellowknife, hlavním městě kanadského severozápadu. Ledovou cestu zdolává už víc než pětadvacet let a většinou je hnacím motorem celé výpravy. Zavézt na místo určení úplně první náklad sezony je už pro něj cosi jako rituál.  Z druhé série však musel předčasně odstoupit kvůli nemoci. Dalším ostříleným řidičem je Hugh Rowland, sedmačtyřicetiletý veterán ledové cesty, kterému se v komunitě řidičů kamionů přezdívá Polární medvěd. Žije ve městě Kelowna v jižní Britské Kolumbii, kde podniká v oblasti nákladní dopravy. Čtyři kamiony, které se vydaly v této první sérii na cestu, patří právě jemu.

Co řidiče láká na ledovou dálnici? Především vidina rychlých peněz - komu by se nelíbilo vydělat si za dva měsíce tolik jako normální prací za rok? A přitom zažít pořádné chlapské dobrodružství, sáhnout si na dno sil, vyzkoušet, kolik toho vydrží v extrémních podmínkách. Lákadel je hodně, rizik také. Náročný terén, ochromující mráz, všudypřítomný sníh, zdravotní obtíže, ale hlavně nebezpečí, že se proboří led. Podstoupit takové riziko mohou jen opravdu otrlí a zkušení  řidiči. Ale i ty někdy zaskočí polární podnebí, nepohodlí, a zejména samota bílých plání.

Tento dechberoucí dokumentární seriál s prvky reality show je esencí dobrodružství, vytrvalosti, lidské vynalézavosti a nebezpečí. Diváky provede ledovou dálnicí metr po metru. Od příprav na cestu, kontroly vozového parku a prvotního nadšení z adrenalinové jízdy po zamrzlém jezeře přes zdravotní a technické potíže až po poslední přesun, kdy se počasí začíná měnit a nebezpečí proboření vzrůstá každou hodinou. Každá cesta je závod s časem, protože ledovou dálnicí je možné projet jen osm týdnů v roce. Pak led začne tát a cesta je neprůjezdná.

Diváci televizní stanice History Channel mohli vidět zatím čtyři série této ledové reality show. První se vysílala v červnu 2007 a o rok později už ji viděli i diváci na dalších stanicích ve Velké Británii, Austrálii a Nizozemsku.

Původní název: Ice Road Truckers

Série: I, II

Počet epizod: 13 + 16

Rok výroby: 2007, 2008

Hudební doprovod: Aerosmith

Fotogalerie

Zdroj: TV Prima.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum